kancelariakrych.pl

Kancelaryjne nowości

Pacjent pozywa lekarzy za wyśmiewanie się z niego podczas kolonoskopii

Procedury medyczne mogą boleć fizycznie, ale co z ranieniem uczuć?

Jak podaje United Press International, pacjent poddany kolonoskopii w Wirginii pozwał swoich lekarzy za zniesławienie i wywołanie rozstroju emocjonalnego po tym, jak personel medyczny wyśmiał go po podaniu znieczulenia.

Lekarze rzekomo żartowali z “wystrzelenia pistoletu w odbytnicę “, a wszystko to zostało zarejestrowane na nagraniu telefonicznym.

Zniesławienie

Jednym z działań prawnych, za które pacjentka jest pozywana, jest zniesławienie. Ogólnie rzecz biorąc, zniesławienie ma miejsce wtedy, gdy wygłaszane jest oświadczenie, które szkodzi czyjejś reputacji. Krzywdzące oświadczenie może być wypowiedziane lub napisane.

Zgodnie z Digital Medial Law Project, elementy roszczenia o zniesławienie w Wirginii to:

Publikacja;
Oświadczenie, które może być przedmiotem pozwu;
Wymagana wina po stronie pozwanego.

Zaskarżalne oświadczenia to fałszywe stwierdzenia, które szkodzą reputacji powoda.

Pacjent twierdzi, że lekarze żartobliwie dyskutowali o włożeniu mu pistoletu do odbytu i o tym, że “zjedliby go na obiad”. Najwyraźniej dyskutowali również o tym, czy powód był gejem, jak podaje UPI.

Nazywanie kogoś gejem może mieć wpływ na jego reputację w ogóle, ale niektóre sądy uznały, że nie jest to zniesławienie. Aby stwierdzenie było zniesławiające, muszą istnieć rzeczywiste szkody (tj. utracone pieniądze) spowodowane przez fałszywe stwierdzenie.

Wywołanie rozstroju emocjonalnego (Infliction of Emotional Distress)

Wywołanie rozstroju emocjonalnego czasami wiąże się z zachowaniem, które jest tak oburzające, że powoduje poważny uraz emocjonalny u ofiary. Aby udowodnić cierpienie emocjonalne, powód może albo uzyskać dokumentację od specjalisty medycznego, która wspiera jego lub jej roszczenia, albo wykazać, że obrażenia fizyczne wynikały z traumy emocjonalnej.

Według Courthouse News, niektóre z “oburzających” zachowań zarzucanych przez pacjenta poddanego kolonoskopii obejmują:

Komentarze lekarza, który powiedział, że chciał uderzyć pacjenta w twarz, aby “trochę go zmężnieć”.
Asystent medyczny najwyraźniej dotknął penisa powoda podczas zabiegu, mimo że nie był on częścią kolonoskopii.

Jeśli te działania zostaną uznane przez sąd za oburzające i spowodowały u pacjenta uraz emocjonalny, może on mieć sprawę o naruszenie równowagi emocjonalnej.

Jak podaje UPI, pacjent ustawił swój telefon na nagrywanie, aby nie zapomnieć instrukcji lekarza dotyczących opieki pooperacyjnej. Pozew został złożony w sądzie hrabstwa Fairfax w Wirginii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *